मंगलवार, मंसिर १९ गते २०८०

तिलौराकोटमा सेनाको टोलीद्वारा सरसफाई सुरु  

तिलौराकोटमा सेनाको टोलीद्वारा सरसफाई सुरु  

images
images

खबर पात्रो

४, आश्विन २०८०
 • 1.0K
  SHARES
 • तिलौराकोटमा सेनाको टोलीद्वारा सरसफाई सुरु  

  भैरहवा, ४ असोज ।
  कपिलवस्तुस्थित प्राचीन कपिलवस्तु दरबार (तिलौराकोट) क्षेत्रको सरसफाई सुरु गरिएको छ । लुम्बिनी विकास कोषका उपाध्यक्ष डा. ल्याहारक्याल लामा (प्रथम योल्मो खेन्पो छिमे छिरिङ) ले पदस्थापना लगतै तिलौराकोटको निरीक्षण भ्रमण गरेर झाडी सफाईका लागि नेपाली सेनासँग समन्वय गरेपछि सरसफाई सुरुवात भएको हो । 

  बिहीबारदेखि नेपाली सेनाको शमसेर दल गण गोरुसिंगेबाट खटिएका ३५ जना सेनाको टोलीले प्राचिन कपिलवस्तु दरबार क्षेत्रमा सरसफाई गरेका हुन । यो टोलीले लगातार १५ दिनसम्म सरसफाई गरिने जनाइएको छ । 

  images
  images

  उपाध्यक्ष डा. लामाले गौतमबुद्धले २९ वर्ष बिताएको गृहनगर कपिलवस्तुको तिलौराकोट दरबार क्षेत्र ऐतिहासिक र बौद्धिष्टहरुको आस्थाको केन्द्र भएकाले सरसफाई गरी सौन्दर्यकरण गर्ने प्रतिवद्धता जनाएका थिए । उपाध्यक्षको प्रतिवद्धताअनुसार झाडी सफाईका लागि नेपाली सेनासँग समन्वय गरेर शुरुवात गरिएको कोषका कार्यकारिणी सदस्य गोपीकृष्ण शर्माले जानकारी दिए । 

  गणका सहायक सेनानी रामचरण चौधरीको नेतृत्वको ३५ सदस्यीय टोलीले १५ दिनसम्म दरबार क्षेत्रमा सरसफाई गर्नेछ। आफूहरुले विगतमा पनि यस क्षेत्रको सरसफाई गर्दै आएको र कोषको निर्देशनअनुसार सरसफाई कार्य गर्ने सहायक सेनानी चौधरीले बताए । उक्त अवसरमा लुम्बिनी विकास कोषका लेखा अधिकृत भीम बस्नेत, सुरक्षा प्रमुख खगेन्द्र काफ्लेलगायतको उपस्थिति रहेको थियो । 

  तिलौराकोट दरबार क्षेत्रलाई प्रस्तुतीयोग्य बनाउन सेनाको सहयोगमा प्रत्येक वर्ष सरसफाई गरिदै आएको कोषका तिलौराकोट कार्यालयका प्रमुख माधव प्रसाद आचार्यले बताए । विश्व सम्पदा सूचीको प्रस्तावित साईट पनि भएकाले प्रस्तुतीयोग्य बनाउन सफाई कार्य गरिदै आएको आचार्यले स्पष्ट पारे । तिलौराकोट दरबार राजा शुद्धोधनको गणराज्य तथा सिद्धार्थ गौतमले युवा अवस्थासम्म २९ वर्ष बिताएको स्थान हो । 

  images
  प्रकाशित मिति :आश्विन ४, २०८० बिहिवार - १८:२४:१० बजे

  खबर पात्रो

  धेरै पढिएको

  Copyright © All right reserved to khabarpatro

  Site By: sobij