मंगलवार, मंसिर १९ गते २०८०

जापानमा ८० भन्दा बढी उमेरका जनसंख्या १० प्रतिशत नाघ्यो

जापानमा ८० भन्दा बढी उमेरका जनसंख्या १० प्रतिशत नाघ्यो

images
images

खबर पात्रो

२, आश्विन २०८०
 • 429
  SHARES
 • जापानमा ८० भन्दा बढी उमेरका जनसंख्या १० प्रतिशत नाघ्यो

  टोकियो, २ असोज । 
  आफ्नो देशमा बसोबास गर्ने वृद्धवृद्धाको जनसंख्यालाई लिएर जापान सधैं चर्चामा रहन्छ । विश्वका अन्य देशको तुलनामा यहाँ सबैभन्दा बढी वृद्धवृद्धाको बसोबास छ । एक प्रतिवेदनले यो देशको जनसंख्याको १० प्रतिशतभन्दा बढी ८० वर्ष वा सोभन्दा बढी उमेरका ज्येष्ठ नागरिक रहेको खुलासा गरेको छ ।

  सिएनएनका अनुसार नयाँ आधिकारिक तथ्यांकले देखाएको छ कि १० प्रतिशत भन्दा बढी जापानीजहरू पहिलोपटक ८० वा माथिको उमेर पार गरेका छन् । योसँगै जापानमा ६५ वर्ष वा सोभन्दा बढी उमेरका मानिसको संख्या २९ दशमलव १ प्रतिशत पुगेको छ । जापानको गृह मन्त्रालयले आफ्नो प्रतिवेदनमार्फत यसको जानकारी दिएको हो ।

  images
  images

  ६५ वर्ष वा सोभन्दा माथिका मानिसको संख्याका आधारमा इटाली दोस्रो स्थानमा छ । यहाँ यो उमेर समूहको संख्या २४ दशमलव ५ प्रतिशत रहेको छ । योसँगै फिनल्याण्ड तेस्रो स्थानमा छ । जहाँ यस उमेर समूहका व्यक्तिहरूको संख्या २३.६ प्रतिशत छ ।

  ‘जापानमा विश्वमा सबैभन्दा बढी वृद्ध जनसंख्या रहेको छ,’ मन्त्रालयले एक प्रेस विज्ञप्तिमा भनिएको छ, ‘हामी तपाईलाई भनौं कि दशकौंदेखि जापानले आफ्नो जनसंख्या घट्दै र बुढ्यौली देखेको छ । वास्तवमा यसो हुनुको पछाडि देशका युवाहरूले अस्थिर जागिर र आर्थिक कठिनाइका कारण विवाह र सन्तानमा ढिलाइ भइरहेका कारण देशको जनसंख्या नबढिरहेको हो ।’

  अहिले जापानमा जन्मदर बढाउने प्रयास निरन्तर भइरहेका छन् तर त्यसको प्रभाव सतहमा देखिएको देखिँदैन ।

  सन् २०४० सम्ममा जापानमा ज्येष्ठ नागरिकको संख्या ३४.८ प्रतिशत पुग्ने एक प्रतिवेदनले दावी गरेको छ । गत वर्ष जापानमा जन्मिएका शिशुको संख्या ८ लाखभन्दा कम रहेको थियो । प्रतिवेदनअनुसार जापानमा ९० लाखभन्दा बढी वृद्धवृद्धा काम गरिरहेका छन्, जुन कुल श्रमशक्तिको १३.६ प्रतिशत हो । यसको मतलब जापानमा सात कामदारमध्ये एकजना वृद्ध कामदार हुन् ।

  images
  प्रकाशित मिति :आश्विन २, २०८० मंगलवार - २१:३२:४३ बजे

  खबर पात्रो

  धेरै पढिएको

  Copyright © All right reserved to khabarpatro

  Site By: sobij